כתבו לנודברו איתנו

הנקה והחזרה לעבודה

האם אפשר לשלב חזרה לעבודה עם הנקה?

מאת: גילה רונאל, המנהלת המקצועית של דיאדה.

לשלל הלבטים המעסיקים נשים לאחר לידה, שמגיעות לשלב שבו הן ומי שאתן חושבים על החזרה  שלה לעבודה, נוספת התלבטות לא פשוטה שמצריכה התארגנות. מה יהיה עם ההנקה? האם אני אצליח להניק כשאעבוד? האם ההפסקה למשך היום לא תפסיק את תנובת החלב? זה לא מתיש מדי לשאוב ולהניק? אולי לשלב בקבוק עם ההנקה?

"חופשת לידה"
את הבדיחה הזו אנחנו כבר מכירים. חופשת הלידה שהוארכה לאחרונה בשבועיים והפכה להיות בת 14 שבועות, אמורה להספיק לנו הנשים להבין שילדנו, לעכל את המצב החדש, להתאושש, להתאהב בתינוק שלנו, ולהתחיל בסוג של שגרת חיים. ואז, בדיוק אז כשנדמה לנו שהוא או היא הסתגלו קצת לעולם ואנחנו התרגלנו להורות הראשונה או השנייה או יותר, מסתיימת חופשת הלידה. עוד חזון למועד, אבל אולי פעם נהיה כמו ארצות סקנדינביה וארצות אחרות, שהשכילו להעניק לאימהות את האפשרות לבחור בין חזרה מהירה לעבודה לבין "זמן בית" ארוך, כשנה.
מי שמניקה יודעת שתחילת ההנקה מגומגמת לעיתים. כן הולך, לא הולך, פצעים, סדקים, תפיסה נכונה או לא, לעתים יש לשון "קשורה". בניגוד לפוסטרים האידיליים של התינוק היונק ברוגע ושל האימא הרפויה, ההנקה צריכה להתבסס כדי שאנחנו נרגיש נוח ושנגיע למצב שבו ההנקה, כמו החלב, תזרום.

מי שמתכוונת לחזור לעבודה לאחר חופשת הלידה המקובלת מרגישה פעמים רבות דרוכה כבר בתחילת הדרך ושאלות רבות צצות ועולות. סיפורים על תינוקות שלא היו מוכנים לאכול מבקבוק, ואחרים שלא היו מוכנים לינוק לאחר שטעמו טעמה של פטמת סיליקון, מסופרים ללא הפסקה ובצדק. כל תינוק מגיב באופן שונה לשינוי, וכל תינוק רוצה יותר או פחות לשנות את הדפוס אליו הורגל. אחד ישמח על הזרם הקליל שיוצא מהבקבוק ואילו השני ייעלב מעצם הרעיון.

פרידה
לפני שאנו נכנסים לנבכי השיטות והפתרונות, בואו ניזכר לרגע שתקופה זו של חזרה לעבודה נוגעת ברבדים רבים. חלק מהאימהות שמחות על ההזדמנות לצאת למספר שעות מהבית ולעסוק במה שאינו סובב סביב תינוקות, חיתולים והנקות. חלק אחר, לא קטן, מתמרדות כנגד חופשת הלידה שאינה מספיקה להן. יותר ויותר אימהות מאריכות את חופשת הלידה או לא חוזרות לעבודה כלל. אחרות מנסות לראות עד כמה אפשר להאריך את השהות בבית, ולנווט בין התפישה של המשפחה את ההורות והרצון האישי לבין הצרכים הכלכליים בבית. מה לעשות? חלק לא מבוטל מאתנו צריכות לחזור ולהירתם לשותפות בכלכלת המשפחה, ומהר. 

מי שההנקה חשובה ומשמעותית עבורה, תמשיך לנסות לשמר אותה גם לאחר היציאה לעבודה. העובדות מספרות לנו שרוב הנשים במדינת ישראל מניקות שנים-עשר שבועות בממוצע (כמניין תקופת חופשת הלידה עד לשינוי בחוק). משיחות שאני עורכת עם נשים, פעמים רבות הן מצרות על כך שאינן יכולות להמשיך להניק מאחר והן אמורות לחזור לעבודה. האמנם? האם אישה ואם שחוזרת לעבודה אינה יכולה להמשיך להניק?
דווקא למי שחוזרת לעבוד ומעוניינת להמשיך להניק, ההנקה יכולה להיות גשר בין היציאה מהבית לבין מי שנשאר בית, התינוק. אימהות רבות מרגישות שאמנם הן מחוץ לבית אבל חלק מהן נשאר עם התינוק והן מרגישות שהדבר טוב ונכון. אין זה אומר שמי שתחליט לשלב הנקה עם האכלה או לגמול את התינוק שלה מהנקה, אמורה להרגיש איזה "חוסר" באותה הרגשה מדוברת, אבל אנו כאן כרגע כדי לעזור למי שמתלבטת, מתחבטת ומעוניינת לשמור על ההנקה גם לאחר החזרה לעבודה.

מה עושים? את התהליך הזה כדאי לעשות בליווי של יועצת או מדריכת הנקה מוסמכת, שכן כמו בכל תהליך עלולים להיות בו עליות ומורדות, ויהיו שאלות שלבטח יצוצו ותרצו להפנות אליה, וסתם כדי לשמוע עצה ומילה טובה.

לגבי שילוב הנקה עם האכלה בחלב שאוב בבקבוק, הרי לכם נקודות עיקריות למחשבה:
• התייעצי והכיני לעצמך משאבת הנקה טובה.
• הכיני לעצמך "בנק חלב" עוד בטרם התחלת לעבוד.
• הרגילי אותו או אותה לאכול מבקבוק מידי המטפלת אך גם מדמויות אחרות, לפחות שבועיים-שלושה לפני החזרה לעבודה.
• פני לעצמך בסדר היום כרבע שעה-עשרים דקות לשאיבה, בכל שלוש-ארבע שעות.
• התייחסי לשאיבה כאל הנקה, וחשבי על התינוק. כך יהיה לגופך קל יותר להניב חלב, וקחי בחשבון שלגוף נחוץ זמן כדי להתרגל לסוג זה של גירוי, שאינו דומה כלל ועיקר לבכי של התינוק שלך, כשהוא רוצה לינוק, ולמציצה שלו.

אם החלטת לשלב הנקה עם האכלה בפורמולה בשעות שאת בעבודה, עד מהרה יבין הגוף שבשעות הללו אינך מניקה וייצר חלב בהתאם. הימים הראשונים יכולים להיות רצופים בגודש. כאשר את לא מניקה ומדלגת על ארוחה אך השד עדיין מניב חלב, עסי את השד מכיוון בסיסו כלפי חוץ ותני למעט החלב שניגר לצאת החוצה. גם את התהליך הזה מומלץ מאוד לעשות בליווי ייעוץ מקצועי.

ההחלטה  הסופית בסוגיית החזרה לעבודה וההנקה, תוכרע בין היתר גם על-ידי השאלה כמה קל יהיה הדבר, עד כמה נוח וכמה יתמכו בך בעבודה. קחי בחשבון שההתחלה יכולה להיות מסורבלת כמו כל דבר חדש, אבל אחר-כך החלב אמור לזרום בקלות רבה יותר, המיומנות שלך תשתפר, והתינוק או התינוקת ילמדו לאכול ברצון מהבקבוק. בהצלחה!