כתבו לנודברו איתנו

גמילה מהנקה

גמילה מהנקה 

מאת: נירית אוליבקוביץ' יועצות הנקה מוסמכות IBCLC - דיאדה


ההחלטה על גמילה מהנקה יכולה ליפול ממגוון סיבות, ובגילים שונים של התינוק. לפעמים ההחלטה נובעת מאילוץ כמו חזרת האם לעבודה, שדורשת מהתינוק להתרגל לבקבוק לפחות בחלק משעות היממה. בפעמים אחרות – ההחלטה נובעת מתחושה של האם שההנקה איננה קלה, התינוק גדל, והיא מעוניינת בגמישות רבה יותר. ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי, וגם של משרד הבריאות בישראל, היא על הנקה מלאה עד גיל חצי שנה, והמשך הנקה עד גיל שנה (או שנתיים, בחלק מההמלצות). לכן, אם התינוק עדיין צעיר, אפשר לשקול אפשרויות נוספות כמו שאיבה, הנקה חלקית ועוד.
בכל מקרה, כאשר מחליטים להפסיק להיניק, כדאי לקחת בחשבון שזהו תהליך שלא קורה ביום אחד.

מהי גמילה?
למעשה, מתחיל תהליך הגמילה מרגע שתינוקך מקבל מזון ממקור אחר מלבד שדייך: תחליף חלב או מזונות מוצקים. תינוקות שניזונים ממגוון מזונות (בגיל המתקרב לשנה), יכולים לעבור ישירות מהשד אל הכוס, אך תינוקות צעירים יותר זקוקים לרוב להחלפת השד בבקבוק (בתוספת חלב-אם או תחליפי חלב, בהתאם לבחירתך). 

מתי מתחילים להציע בקבוק?
אם את יודעת שתחזרי לעבודה, או מעוניינת בשיתוף בן הזוג (או אנשים אחרים) בהאכלה, כדאי להתחיל להציע חלב שאוב בבקבוק כבר בגיל ארבעה עד שישה שבועות. אפשר להציע חלב שאוב פעם ביום, שיוגש לתינוק על ידי אדם אחר, וכך הוא יתרגל להאכלה מבקבוק. במצב זה, גם כאשר את חוזרת לעבודה, תינוקך "יכיר" את הבקבוק, ויוכל להמשיך לקבל חלב שאוב או תחליף חלב.

כיצד מתחילים בגמילה מלאה?
הדרך הקלה ביותר היא להחסיר את הארוחות הפחות חשובות לתינוק או אפילו להתחיל בגמילת לילה (שנרחיב עליה בהמשך).  
יש להמעיט באופן הדרגתי את ההנקות, להוריד הנקה אחת בכל ארבעה עד שבעה ימים, וזאת על מנת לאפשר לגוף להתרגל לדרישה היורדת בחלב. בתוך כמה ימים, את תייצרי פחות חלב ואז תוכלי, באותה המתכונת, לדלג על עוד הנקה.
בזמן הזה, אם את מרגישה גודש בשדיים בשל דילוג על הנקה, הוציאי מעט חלב באופן ידני עד שתרגישי בהקלה, אך אל תשאבי (השאיבה תגרום לגוף להמשיך לייצר חלב ואת תחושי חוסר נוחות). במקביל הציעי לתינוקך בקבוק או כוס בזמן שבו היה רגיל לינוק .

שיטת ה"לא להציע, לא לסרב"
שיטה זו עוזרת להתחיל את הגמילה עם תינוקות גדולים יותר. היא טובה כהתחלה. הכוונה היא לא להציע באופן יזום לינוק (במצבי בכי, רעב, עייפות, שעמום וכו') וגם לא לסרב כאשר יש בקשה מפורשת.  בשעות היום תוכלי להיעזר בגירויים אחרים שיסיחו את דעתו של תינוקך מהצורך לינוק . דבר זה יצריך קצת השקעה בפעילויות, בפגישות עם עוד חברים, במשחקים וביציאות רבות החוצה – אך ההשקעה תעזור לו למקד את תשומת הלב בדברים אחרים ולא בהנקה, וכך יעברו "פתאום" חמש או שש שעות בלי שינק.
הדרך לגמילה מלאה במצב זה איננה קצרה ולעתים מתישה – אבל היא אפשרית בהחלט.

איך מתחילים בגמילת לילה?
אם בחרת להתחיל את התהליך  מגמילה בשעות הלילה, חשוב שתנסי לבחון מהן הסיבות לכך. אם את מקווה להשיג שינה רצופה יותר, חשוב שתדעי שסוגיית השינה הרצופה בלילה הינה בעיה שהורים רבים נתקלים בה, והיא לא תמיד נפתרת בעקבות הגמילה.
גם את תהליך  גמילת הלילה אני ממליצה לעשות בהדרגה, כאשר ההנקות לפני השינה ובשעות הראשונות בבוקר – נותרות לרוב אחרונות.
ראשית, נסי ללמד את תינוקך להירדם בדרכים אחרות מלבד הנקה. לדוגמא, נסי להניק  אותו עד שהוא מנומנם ורגוע אך לא ישן באופן מוחלט, הרחיקי אותו מהפטמה בעדינות וחבקי אותו, טפחי על גבו או הסתובבי עמו בחדר עד שיירדם. כאשר הוא מתעורר בלילה, נסי להציע את החלופה הזו ללא הנקה. בהדרגה ילמד התינוק להרגיע את עצמו, ולחזור לשינה באופן עצמאי.
כאשר התינוק גדול יותר, אפשר להשתמש באפיקי תקשורת מילוליים. להגיד לו שעכשיו אנחנו לא יונקים, או יונקים "רק כאשר יש שמש בחוץ" (השתמשי בעולם המושגים המוכרים וקרובים לילדך בהתאם לגילו ולכושר הבנתו).

חשיבות התמיכה והעקביות
תינוקות מבינים מילים. גם כשאינם מבינים מה בדיוק נאמר, הם קולטים את האינטונציה ואת המסר. לכן, כאשר את מחליטה לגמול, שוחחי על כך עם תינוקך (לא משנה בן כמה הוא).  חשוב לא פחות שתהיי ברורה ועקבית. אם את "לא סגורה" בנוגע להחלטה, ומעבירה מסרים סותרים (כמו: לפעמים מניקה בכל פעם שמתחשק לו, ובפעמים אחרות מתעקשת על בקבוק), הוא ירגיש מבולבל. לכן חשוב שתהיי עקבית גם אם זה קשה לשניכם מאוד. השתמשי הרבה בחיבוקים ובניחומים אחרים. סביר מאוד להניח שבימים הראשונים תינוקך ימחה על ההסדר החדש, ויתכן שתחוו כמה לילות לבנים, אך במהרה תגלי שהוא מתרגל לסידור החדש ומוותר בהדרגה על היניקה. במהלך הגמילה יש לתכנן מערך תמיכה גם לשעות הקטנות של הלילה, שבהן האב יקום כדי לתמוך בתינוק ולנחמו, וכך יתמוך גם באם.

שניכם הרבו לחבק את הילד ולתת לו תחושה שאתם לצדו, שוחחו עימו גם אם לא נראה שהוא מבין... ונסו להרגיעו בדרכים נעימות. השתדלו לא להשאיר אותו בוכה במיטתו לבדו, כדי שלא לגרום לתחושה שהגמילה היא נטישה, אלא תהליך טבעי שקורה כאשר אימא ואבא בסביבה.
זיכרונות ההנקה נשארים עמנו במשך כל חיינו ברמה לא מודעת, ולכן אם החלטת לחדול מלהיניק (וזה בסדר, כמובן), כדאי ליצור תהליך נכון גם אם הוא צורך זמן, להרבות במלים רכות ולאפשר לשניכם לעבור מהנקה להענקה בדרכים אחרות.